Jak vybrat jídelní stůl

Nevíte si rady s výběrem jídelního stolu? Poradíme vám jak velký stůl potřebujete, co ovlivňuje jeho stabilitu a jakou si zvolit výšku stolu. Vysvětlíme také rozdíly mezi materiály desek a dalšími drobnými detaily.

Kolik lidí chcete u stolu posadit?

Jaká je ideální velikost jídelního stolu?

Velikost jídelního stolu se odvíjí od počtu osob, které u něj chcete pohodlně usadit. Přesné plánky s rozměry >

 

Stůl pro 4 – Minimálně 130 x 80cm, ideálně 150 x 90cm a větší

Stůl pro 6 – Minimálně 180 x 90cm, ideálně 200 x 100cm a větší

Stůl pro 8 – Ideálně 260 x 100cm a větší

 

Víte, že ke klasickému čtyřnohému stolu posadíte o 2 lidi navíc? Běžně udávané velikosti stolů totiž nepočítají s možností sezení v čele stolu stolu.

Jaká je ideální velikost jídelního stolu?

Jakou vybrat podnož, aby byl stůl stabilní?

S velikostí stolu úzce souvisí jeho stabilita. U námi vyráběných typů stolů je stabilita stolu dána masivností stolové podnože = čím tlustší profily, tím stabilnější stůl. Více o stabilitě stolů >

 

Stoly do 160cm – velikost profilů (masivnost podnože) výrazně neovlivňuje stabilitu stolu.

 

Stoly 160 – 200cm – velikost profilů (masivnost podnože) začíná ovlivňovat stabilitu stolu. Doporučujeme volit stoly z profilů min. 8×2, ideálně 5×5, 8×8 nebo 10x4cm.

 

Stoly nad 200cm – velikost profilů (masivnost podnože) hraje klíčovou roli ve stabilitě stolu. Doporučujeme volit stoly z profilů 5×5, 8×8, nebo 10x4cm.

 

Pokud chcete mít doma stůl s vysokou nosností (třeba pro kamennou desku) doporučujeme volit podnože ve verzi XL.

Tvar podnože a praktičnost

Tvar podnože/nohou určuje nejenom celkový design, ale také praktičnost s ohledem na každodenní používání.

 

Klasické čtyřnohé stoly – Nejpraktičtější řešení pro každodenní používání. Ke čtyřnohému stolu posadíte největší počet lidí (na danou velikost stolu) a nebudete mít starosti se zasouváním židlí z čela stolu.

 

Obdélníkové/zešikmené nohy – Jsou designově hezčí, ale o něco méně praktické. Pohodlnost sezení a zasouvání židlí z čela stolu je dána výškou použitého ocelového profilu, který leží na podlaze. Čím vyšší profil, tím hůře se zasouvají židle a zvyšuje se riziko poškrábání laku. Lidé tento problém často řeší nákupem vhodných dřevěných židlí a opatrným zacházením.

 

Masivní středové nohy (podnože do X, zakázkové atypy) – Vzhledově unikátní, nejméně praktické. Středové podnože často umožňují sezení kolem celého stolu, ale jejich velkou nevýhodou je málo místa pod stolem, kde trochu překáží masivní středová podnož. Tyto podnože jsou náročné na údržbu – mají často složitý tvar do kterého se chytá prach a tím jak podnož často překáží, tak jí pořád někdo okopává.

Jakou chcete desku?

Výběr stolové desky – to je volba mezi designem, praktičností, ale také cenou

Jídelní stůl s dubovou průběžnou spárovkou

Průběžná dubová spárovka –  je to nejlepší, co si můžete na svůj stůl dát – tyto desky jsou krásné na pohled, velmi příjemné na dotek a při rozumném zacházení vám vydrží celý život. Více >

Jídelní stůl s dubovou průběžnou spárovkou
Jídelní stůl s dubovou napojovanou spárovkou

Napojovaná dubová spárovka –  má všechny výhody masivní dubové desky a navíc je cenově dostupná.  Nevypadá sice tak čistě, jako průběžná spárovka, ale zato je vzhledově pestřejší a díky tomu se jen tak neokouká.  Více >

Jídelní stůl s dubovou napojovanou spárovkou
Jídelní stůl s deskou z laminované dřevotřísky Egger

Laminovaná dřevotříska – Trochu neprávem je na ně pohlíženo, jako na ošklivé kačátko stolových desek. Jasně, není to dubový masiv. Ale co se týče užitných vlastností, tak jsou tyto desky naprosto srovnatelné, ne-li lepší. Moderní lamino je pevné, snadno se udržuje a je dostupné v celé řadě nadčasových dekorů. Více >

Jídelní stůl s deskou z laminované dřevotřísky Egger

Jak vysoký stůl potřebujete?

Výška stolu

Správná výška jídelního stolu je odvozena od optimální polohy těla při jídle v sedě. Pro většinu lidí je ideální výška jídelního stolu 75cm. Vyšším lidem (nad 195cm) vyhovují stoly s výškou 76cm. Vyšší stoly, než 76cm děláme zcela výjimečně.

 

Více o správné výšce stolu >

Výška stolu

Už máte jasno?

Tak na nic nečekejte a prohlédněte si

 

jídelní stoly na našem eshopu>

Zakázkové konfigurace

Pokud vás zajímají další detaily a designové možnosti, pak pokračujte na článek o výrobě jídelních stolů na zakázku >

Updating…
  • Žádné produkty v košíku.