Jsou lepší kovové nohy, nebo stolová podnož?

Má smysl připlácet za stůl s podnoží, nebo vám stačí běžné kovové nohy? Odpověď na tuto otázku se skrývá v materiálu desky a délce stolu. Pojďme na to.

Moderní stolová deska z masivního dubu se šikmým okrajem.

Materiál desky

Každý materiál se chová jinak a pod každý se proto hodí něco jiného.

 

Kámen je těžký, nesnese jakýkoliv průhyb a rád praská. Z toho důvodu pod něj doporučujeme dávat pouze ty nejmasivnější stolové podnože, které zaručeně zabrání jakémukoliv prohnutí desky a tím eliminují riziko prasknutí.

 

Masiv je živý materiál, který rád pracuje = má tendenci měnit rozměry/tvar se změnami vlhkosti a teploty. Z toho důvodu pod něj doporučujeme dávat výhradně stolovou podnož, která desku podrží v perfektní rovině, bez ohledu na okolní klima.

 

Dřevotřískové desky (lamino, pracovky, apod.) jsou nejméně náročné, nepracují ani nepraskají a proto je pod ně možné dát s klidem jak kovové nohy, tak stolovou podnož. Pozor jenom na celkovou délku stolu, aby se vám deska neprohnula vlastní vahou, viz níže.

Designový jídelní stůl v industriálním stylu. Kovové nohy a masivní deska.

Délka stolu

Čím delší stůl, tím větší roli začne hrát gravitace a s ní související průhyb desky vlastní vahou. Samozřejmě záleží na tloušťce. Tenčí deska se prohne dříve, než tlustá, ale i tlustá deska má své limity. Z naší zkušenosti vyplývá, že klasické stolové desky s tloušťkou cca 3,6cm se začnou prohýbat vlastní vahou kolem délky 180cm. Tenčí, třeba dvoucentimetrové desky na konferenčních stolcích se začnou prohýbat už kolem délky 120cm.

 

Jídelní stoly s lamino deskou, kratší než 180cm

U těchto stolů nepoznáte žádný rozdíl mezi stolem s podnoží a stolem s dvojicí kovových nohou – pevnost je stejná, únosnost plus mínus také.

 

Jídelní stoly delší než 180cm

Tady se vyplatí nešetřit a připlatit si za stabilní stolovou podnož bez ohledu na materiál.

Stolová podnož k jídelnímu stolu s nohama do V

Sumárum

Kovové nohy se hodí pouze pro kratší stoly do délky 180cm se stabilními deskami (laminovaná dřevotříska, pracovní deska, překližka, MDF,..)

 

Stolová podnož zvládne všechny materiály bez omezení délky.

Aktualizace...
  • Žádné produkty v košíku.