Domů » O stolech » Stabilita stolu

Stabilita stolu

Od každého stolu se automaticky očekává, že bude stabilní. Co ale odděluje stoly stabilní od těch nestabilních? Důležité je pochopit, proč se stoly kývou. Stoly se kývou, protože jejich konstrukce není dostatečně tuhá. Tuhost stolu je dána tuhostí horní desky a tuhostí stolové podnože (celá kovová konstrukce pod deskou).

Tuhost deskynahoru ↑

Parametry desky (materiál, tloušťka) musí být zvoleny tak, aby se deska pod běžným zatížením neprohýbala. Pokud se deska prohýbá, je nutné ji vždy podepřít. Vhodné parametry desky pro daný rozměr stolu Vám rádi poradíme.

U stolů pro každodenní používání doporučujeme desku podepřít vždy (bez ohledu na velikost stolu nebo tuhost desky).
Tuhost stolové podnoženahoru ↑

Pokud je stolová podnož málo tuhá, bude se stůl kývat bez ohledu na to, jak tuhou má desku. Tuhost podnože je dána typem a velikostí ocelových profilů a tvarem stolové podnože.


Tvar stolové podnože


Uzavřený tvar podnože

Z hlediska tuhosti jsou nejlepší takové podnože, které mají "uzavřený rám" (dvě nohy, dvě výztuhy pod deskou, jedna spodní výztuha u podlahy) - viz obrázky níže. Tyto podnože mají vysokou nosnost a díky výztuhám jsou perfektně tuhé. Tyto stoly je možné (bez ztráty tuhosti) vyrábět jako celosvařované i montované.

Otevřený tvar podnože

O trochu hůře jsou na tom tvary "otevřené" s podepřením desky, které jsou často využívány pro jídelní stoly. Chybějící dolní výztuha způsobuje, že je stůl více náchylný na kývání, při běžném užívání to však nepoznáte. Tyto podnože navíc vyrábíme se zesílenými výztuhami pod deskou, díky tomu jsou stoly velmi tuhé i přes chybějící spodní výztuhu. Stoly těchto tvarů je nejlepší vyrábět jako celosvařované.

Samostatné nohy šroubované do desky

Nejméně tuhé jsou samostatné nohy šroubované do desky. Tuhost těchto stolů je dána tuhostí desky a tuhostí spojení mezi deskou a stolovou nohou. Pokud je spojení nevhodně navrženo, začnou se nohy chovat jako klouby a stůl se bude kývat na všechny stany. Tomu se dá jednoduše zabránit dobrým návrhem tohoto detailu. Tuto konstrukci podnože doporučujeme pouze pro stoly designové = méně zatěžované.

Tvar stolové nohy

Tvar nohy nemá na celkovou stabilitu stolu výrazný vliv (za předpokladu, že je "lichoběžníkovost" nohou v rozumných mezích). Volba mezi lichoběžníkovou a obdélníkovou nohou je tedy čistě designová.

← Přejít zpět na stránku O stolech

Mrkněte na náš e-shop a vyberte si svůj
#stulnacelyzivot


Nabízíme široký výběr vzhledů, rozměrů i materiálů. Česká ruční výroba, prémiová kvalita, zakázkové úpravy. Možnost objednání kovové podnože bez desky.


ESHOP >