Domů » O stolech » Stabilita stolu

Stabilita stolu

Od každého stolu se automaticky očekává, že bude stabilní. Ne každý takový ale je! Dnes je trendy mít velmi subtilní kovové podnože/nohy a k tomu tenké desky. Každý se pak ale diví, že se takové stoly chovají jako "sulc". Design je jedna věc, stabilita při každodenním používání věc druhá. Stůl musí být navržený s ohledem na jeho budoucí používání. Stabilitu stolu ovlivňuje tvar podnože, zvolené ocelové profily, materiál a tloušťka desky.

Materiál a tloušťka deskynahoru ↑

Stolová deska musí být navržena tak, aby se na dané délce stolu neprohýbala vlastní vahou, nebo vahou běžného zatížení. Vždy je lepší zvolit tlustší desku, než si pak "drbat" hlavu, že se deska prohýbá i při běžném opření loktů při jídle. Pro jídelní stoly doporučujeme min. 3cm tlustou desku, ideálně však 4cm a více.

Tuhost desky se dá výrazně zvýšit jejím podepřením ocelovými profily.U stolů pro každodenní používání doporučujeme desku podepřít vždy (bez ohledu na velikost stolu nebo tuhost desky).


Deska může být z mnoha různých materiálů. Materiál desky samozřejmě hraje roli s ohledem na tuhost, ale ne tak výraznou, jako tloušťka desky. U materiálu desky je nutné koukat spíše na základní pevnost, chování v čase a aby Vám daný materiál ladil s interiérem. Například: Lamino je stabilní v čase (je z dřevěných pilin, která nepracují) a má velmi dobrou pevnost, odolnost proti poškození i cenu. Masivní desky jsou dražší, luxusnější, ale zase pracují v čase a jsou náchylné na změny teplot, vlhkosti a musí se pravidelně ošetřovat.

Konstrukce stolové podnoženahoru ↑

Pokud je kovová podnož špatně navržená, bude se stůl kývat bez ohledu na to, jak tuhou má desku. Tuhost podnože je dána typem a velikostí ocelových profilů a tvarem stolové podnože.

U profilů platí, že čím větší profily, tím lepší stabilitu podnož bude mít. U tvaru platí obdoba - čím více výztuh (pod deskou i u podlahy), tím lépe se bude podnož chovat při zatížení. Samozřejmě zde hraje roli design a proto je nutné volit kompromis mezi moderním vzhledem a dostatečnou tuhostí pro každodenní používání.

Pokud Vám to přijde zbytečně složité, stačí si prostě vybrat z již vyráběných podnoží na našem eshopu. Vyrábíme jen takové podnože, které jsou stabilní pro každodenní používání. Sulc u nás nenajdete :)


Tvar stolové podnože


Podnože s výztuhou u podlahy

Z hlediska stability stolu jsou na tom nejlépe podnože s výztuhou u podlahy. Výztuha "uzavírá" celý rám tak, že se nohy nemohou při zatížení nikam vychýlit (kývat). Díky tomu mají tyto podnože nejvyšší nosnost a jsou vhodné zejména pod kamenné, mramorové a jiné velmi těžké desky. Výztuha u podlahy umožňuje použití menších ocelových profilů a to i pro větší stoly. Tyto podnože je možné bez ztráty tuhosti vyrábět jako celosvařované i montované.

Podnože bez výztuhy u podlahy

Stolové podnože, které nemají výztuhu u podlahy jsou náchylnější na kývání (poloha nohou u země není fixována a tak stůl ve směru délky pod zatížením jemně pruží). Z toho důvodu tyto podnože vyrábíme se zesílenými výztuhami pod deskou, které částečně suplují chybějící výztuhu u podlahy. Díky tomuto "vyztužení" se stůl při běžném užívání chová velmi stabilně i přes chybějící výztuhu u podlahy. Tyto podnože je nejlepší vyrábět jako celosvařované.

Kovové nohy ke stolu

Kovové nohy se šroubují přímo do stolové desky. Deska není ve své délce nijak podepřena. Celou stabilitu stolu má tedy na starosti deska. Obecně pro stoly s kovovými nohami platí, že čím větší stůl, tím tlustší je potřeba deska pro zachování stability stolu (pro jídelní stůl vždy minimálně 4 cm!).

Kovové nohy musí být dobře navržené, aby se vůči desce nekývaly. My používáme tlustý plech, který roznáší zatížení do desky na více místech a zabraňuje tak "vylamování" nohy z desky. Kovové nohy jsou designově flexibilnější a cenově dostupnější než celosvařované kovové podnože.

Pokud máte zájem o koupi kovových nohou ke stolu, přejděte na náš eshop.

Zešikmené nebo obdélníkové?

Samotný tvar nohy nemá na celkovou stabilitu stolu výrazný vliv. Volba mezi zešikmenou a obdélníkovou nohou je tedy čistě designová.

← Přejít zpět na stránku O stolech

Kupte si fortelný nábytek na celý život
#stulnacelyzivot


Nabízíme široké spektrum výrobků v mnoha rozměrech. Zakázkové úpravy bez přirážky. Česká ruční výroba. Pečlivě vyladěné detaily. Robustní zpracování.

Jsme držitelem certifikátu APEK


ESHOP >